Sandy French tager afstand fra Haagerup-udtalelser

Sandy French overtager til august stillingen som nyhedsdirektør i DR efter Ulrik Haagerup.
Jeg har selv en fortid i dagbladsbranchen og har dyb og inderlig kærlighed til kvalitetsmedier, uanset hvem der udgiver dem
Sandy French
Kommende nyhedsdirektør i DR
Tidligere har hun arbejdet i dagspressen for henholdsvis Information og Ekstra Bladet, været særlig rådgiver for Brian Mikkelsen (K) og de seneste seks år arbejdet i forskellige stillinger hos DR.
Hun oplyser, at en af hovedopgaverne bliver at komme mængden af falske nyheder og irrelevante historier til livs ved at stå fast på troværdigheden og kvaliteten.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- Uenighederne stod i kø, da Troels Lund Poulsen sluttede sig til de blå partiledere







































