Køb abonnement
Annonce

Analyse: Slutspurt, britisk valg eller no deal-bluff? Boris Johnsons chancer for en ny aftale er små

Frankrigs præsident, Emmanuel Macron (t.v.), advarede torsdag Storbritanniens nye premierminister, Boris Johnson, om at han ikke får nogen ny aftale om Brexit.
Frankrigs præsident, Emmanuel Macron (t.v.), advarede torsdag Storbritanniens nye premierminister, Boris Johnson, om at han ikke får nogen ny aftale om Brexit.Foto: Pool New/Reuters/Ritzau Scanpix
23. august 2019 kl. 07.00

Det er typisk for Johnson at løbe an på ren form, præsentation og improvisation og så bare håbe, at der dukker en eller anden løsning op af sig selv.

Charles Grant
Direktør for Centre for European Reform (CER), London
Fakta
BREXIT-UGE FOR BORIS

Mandag 19. august: Johnson skriver i et åbent brev til EU-præsident Donald Tusk, at han vil have genforhandlet den del af udtrædelses-traktaten, der handler om grænsen mellem Irland og Nordirland.

Onsdag 21. august: Johnson møder forbundskansler Angela Merkel i Berlin.

Torsdag 22. august: Johnson møder præsident Emmanuel Macron i Paris.
   
Søndag 25. august: Planlagt møde mellem Boris Johnson og EU-præsident Donald Tusk i forbindelse med G7-topmødet i den franske by Biarritz.

BRUXELLES: ”Wir schaffen das” – det skal vi nok klare! Storbritanniens nye premierminister snuppede et berømt og berygtet citat fra forbundskansleren selv, da han onsdag aften besøgte Angela Merkel i Berlin.

Så kan man jo vise, at man kan sige lidt på tysk, smile skævt til kameraet, indkassere et grin fra publikum. Sådan for at demonstrere, at Boris Johnson er en anderledes charmetrold og ordjonglør end forgængeren Theresa May. Men hjælper det?

”Det er typisk for Johnson at løbe an på ren form, præsentation og improvisation og så bare håbe, at der dukker en eller anden løsning op af sig selv. Jeg er ikke sikker på, at han aner, hvad han foretager sig lige nu,” siger Charles Grant, direktør for tænketanken Centre for European Reform (CER) i London.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026