Søren Gade i spidsen for landbruget

Vi har valgt Søren Gade, fordi, vi mener, han har de rette kvalifikationer til at føre vores organisation videre mod målet om at få de bedste rammevilkår for vores erhverv.
Niels Jørgen Pedersen
Formand for Landbrug & Fødevarer
Den forhenværende forsvarsminister Søren Gade (V) skal stå i spidsen for Landbrug & Fødevarer. Det oplyser interesseorganisationen i en pressemeddelelse.
"Jeg glæder mig rigtig meget til mit nye job og går til opgaven med ydmyghed - og så skal jeg lige i arbejdstøjet og lære det hele at kende, inden jeg udtaler mig mere konkret om det," udtaler Søren Gade, som har første arbejdsdag 9. maj.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































