
Sorø Kommunes nye kommunaldirektør hedder Henning Daugaard og er 58 år.
Det skriver Sorø Kommune i en pressemeddelse.
Daugaard overtager posten for Søren S. Kjær, der selv sagde op og senere blev politianmeldt for at have misbrugt kommunens kreditkort.
Daugaard kommer fra en stilling som vicekommunaldirektør i Frederiksberg Kommune. Sammenlagt har han været i Frederiksberg Kommune i 12 år, hvor han, udover at have været videkommunaldirektør, har haft forskellige direktørstillinger. Daugaard har også erfaring fra sundhedssektoren, hvor han blandt andet har siddet som hospitalsdirektør på Gentofte Hospital.
Daugaard glæder sig til at arbejde i en kommune, der, ifølge Daugaard, har klare politiske visioner og konkrete mål.
"I en kommune som Sorø med mange stærke lokalsamfund kræver det noget særligt af kommunen at være til stede på en relevant måde i lokalsamfundene. Det ser jeg frem til at være en del af, så jeg kan være med til at udvikle kommunen til glæde for alle borgerne i kommunen," fortæller Daugaard.
Henning Daugaard tiltræder stillingen som kommunaldirektør i Sorø 1. december. Han kommer til at udgøre direktionen i Sorø Kommune sammen med vicekommunaldirektør Andreas Jegstrup.
Omtalte personer
Indsigt
Anja Rykind-Eriksen61 årI dag
Forstander, Rødding Højskole
Jesper Balslev71 årI dag
Politisk journalist, Ritzaus Bureau, bestyrelsesmedlem, Folketingets Presseloge
Lisbet Bennike86 årI dag
Fhv. amtsrådsmedlem (S), Vejle (1994-2005), fhv. partiformand, Kolding, fhv. viceforstander og udviklingschef, Kolding Sygehus
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly
- Stor vælgeranalyse viser enorme forskelle på blå partier. En akilleshæl for blokken, mener politisk redaktør
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde















































