Stifter ny organisation for finans og teknik
Man skulle ikke tro det - men der er plads til nye organisationer i forenings-Danmark.
Med stiftelsen af DAFINA har en række af Danmarks nye fintech-virksomheder etableret deres egen interesseorganisation for at skabe et talerør for branchen. Fintech er en sproglig hybrid mellem finansiel og teknologi.
Stifterkredsen består af Flex Funding, Wallmob, Mybanker, Clearhaus, LunarWay og - som tovholder - advokatfirmaet CamphausenWalldén.
"Der har indtil videre ikke været en forening eller sammenslutning, som fungerer som samlet talerør for selve fintech-virksomhederne og de mange innovative fintech start-ups, og det er således det hul i det hurtigt voksende fintech landskab, den nye interesseorganisation skal udfylde," vurderer adm. direktør Henrik Vad, Flex Funding, der er et såkaldt crowdlending selskab.
DAFINA står for Danish Fintech Association.
Omtalte personer
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"













































