Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Esben Schjørring

Støjberg taber momentum på Facebook – Vanopslagh og Jacob Mark brænder igennem

Når man tænker på, at Støjberg i den grad har bygget sit image og sin vælgerappel som Facebookpolitiker, kan man med en vis ret også vende konkusionen rundt: hendes relativt dårligere performance på Facebook smitter af meningsmålingerne.
Når man tænker på, at Støjberg i den grad har bygget sit image og sin vælgerappel som Facebookpolitiker, kan man med en vis ret også vende konkusionen rundt: hendes relativt dårligere performance på Facebook smitter af meningsmålingerne.Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
27. oktober 2022 kl. 12.57

Mette Frederiksen stadig bedst til likes, kommentarer og delinger

Måler man på likes, kommentarer og delinger, er Mette Frederiksen stadig ubestridt dansk politiks dronning af Facebook.

At det er en præstation i sig selv, understreges af, at Inger Støjberg i den grad har mistet sin digitale magi i valgkampen. Hvor hun i de fire år op til valget med over 16.000 interaktioner per opslag var en suveræn nummer et, er hun raslet ned siden valgudskrivelsen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026