Thorning angriber Løkke for løntrykkeri

Venstres forslag vil skabe et pres i forhold til social dumping i Danmark. Man foreslår, at mennesker fra store dele af verden skal kunne komme hertil på en måde, så man reelt kommer til at udkonkurrere dansk arbejdskraft.
Helle Thorning-Schmidt (S)
Statsminister
Så mange udlændinge kom til Danmark på de to ordninger i 2013.
Beløbsordningen: 2.961
Greencard: 2.327
Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) angriber Venstres nye udlændingeudspil for at føre til løntrykkeri og social dumping.
Hun anerkender, at der er behov for at hente især højtuddannet udenlandsk arbejdskraft til Danmark for at holde hjulene kørende på det danske samfund og erhvervsliv.
Men hun advarer kraftigt imod Venstres forslag om at sænke lønkravet i beløbsordningen til en årsløn på kun 215.000 kr. om året for arbejdstagere fra en lang række lande uden for EU. Det svarer til en løn på 17.917 kr. om måneden, hvilket kun er en anelse mere end den fulde dagpengesats på 17.658 kr. om måneden.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































