Thorning klar til at udskrive folkeafstemning om EU-patentdomstol
Det ser ud til, at danskerne også skal stemme om EU's patentdomstol 25. maj, når der samtidig er valg til Europa-Parlamentet.
Hvis ikke det lykkes Helle Thorning-Schmidt at få overtalt Dansk Folkeparti til at stemme ja til patentdomstolen i Folketinget, bliver hun nødsaget til at udskrive folkeafstemning om domstolen. Det skriver DR Nyheder.
Det kræver 5/6 flertal i Folketinget, så med mindre Dansk Folkeparti eller Enhedslisten skifter holdning til spørgsmålet, kan det ikke lade sig gøre.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma































