Køb abonnement
Annonce

Tidligere EU-kommissær skal for retten i mordsag

Her ses Étienne Davignon, der er tidligere belgisk diplomat.
Her ses Étienne Davignon, der er tidligere belgisk diplomat.Foto: Eric Lalmand/AFP/Ritzau Scanpix
18. marts 2026 kl. 10.15

Den tidligere belgiske topdiplomat og EU-kommissær Étienne Davignon skal for retten for medvirken til krigsforbrydelser i sagen om mordet på premierminister Patrice Lumumba i Den Demokratiske Republik Congo. 

Det har en domstol i Bruxelles afgjort ifølge The Guardian.

Den nu 93-årige Étienne Davignon arbejdede for det belgiske udenrigsministerium, da premierminister Patrice Lumumba blev skudt og dræbt i 1961.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026