Det er knap to måneder siden, at Marianne Dahl forlod sin stilling som direktør for salg og marketing hos Microsoft i Vesteuropa, og nu har hun fundet nyt job. Fremover skal hun nemlig være partner hos konsulenthuset Boston Consulting Group.
Det skriver ITwatch.
Marianne Dahl bliver en del af partnergruppen, der består af ledere og partnere på det danske kontor. Hendes primære arbejdsopgaver vil dreje sig om rådgivning af nordiske og danske kunder inden for tech, digital og bæredygtig tranformation.
"Det er en ny rolle med andre succeskriterier og forventninger, men nu har Pippi Langstrømpe jo altid været min rollemodel, og som Pippi siger 'det har jeg aldrig prøvet, så det kan jeg nok godt'," siger Marianne Dahl i en pressemeddelelse ifølge ITwatch.
Marianne Dahl varetog rollen som direktør for den vesteuropæiske afdeling hos Microsoft i seks år. Før dette var hun administrerende direktør for Microsoft i Danmark, og hun har også været Senior Vice President hos TDC.
Med det nye partnerskab hos Boston Consulting Group vil Marianne Dahl ikke genopstille til sine bestyrelsesposter hos TDC og DFDS.
Marianne Dahl indtræder i partnergruppen hos Boston Consulting Group 1. oktober.
Omtalte personer
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- S-profil endte i strid om dobbeltmandater. Nu kæmper hun for, at partiet genvinder tilliden i København















































