Køb abonnement
Annonce
Om  
Rasmus Helveg Petersen

Tidligere R-minister vil kun stille op til EP-valget, hvis det er som spidskandidat

Rasmus Helveg Petersen sad i Folketinget indtil valget i 2022, hvor partiet gik tilbage. Nu vil han være partiets spidskandidat til Europa-Parlamentet.
Rasmus Helveg Petersen sad i Folketinget indtil valget i 2022, hvor partiet gik tilbage. Nu vil han være partiets spidskandidat til Europa-Parlamentet.Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix
12. september 2023 kl. 10.44

Det er alting eller ingenting for Radikales Rasmus Helveg Petersen, der udelukkende vil stille op som partiets spidskandidat til det kommende europaparlamentsvalg.

Det siger han til Politiken.

Radikale afholder landsmøde i den kommende weekend, hvor partiet blandt vælger spidskandidater til EP-valget. Står der ikke Rasmus Helveg Petersen i toppen af listen, er det slut, fastslår han.

"Hvis jeg fastholder et kandidatur, som ikke er spidskandidaturet, så vil det betyde, at jeg får meget svært ved at træde ud på det almindelige arbejdsmarked. Så det er givet fald en meget høj pris for mig at betale. Men jeg er parat til at satse alt, hvis det er som spidskandidat," siger han til Politiken.

Rasmus Helveg Petersen var klima-, energi- og bygningsminister under den daværende Helle Thorning Schmidt-regering.

I alt ni radikale har meldt deres kandidatur til at blive partiets spidskandidat til EU-valget i 2024. Se listen her.

Valget til Europa-Parlamentet finder sted i juni næste år.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026