
KMD har fundet en ny administrerende direktør i Thomas Jul. Det sker, efter svenske Per Johansson har meldt sin afgang efter fire år på direktørposten.
Det skriver KMD i en pressemeddelelse.
"Det er en ære for mig at være en del af KMDs fremtidige udvikling, og jeg ser frem til at arbejde sammen med de yderst kompetente medarbejdere og ledere i KMD samt udnytte NEC-gruppens globale styrke til at gøre denne vision til virkelighed," lyder det fra Thomas Jul.
Han tiltræder stillingen 1. januar, hvor han afløser Per Johansson, der har været administrerende direktør siden 2021.
"Store nyheder i dag. Som mange af jer allerede har bemærket, er jeg trådt tilbage som administrerende direktør i KMD. Efter syv år med virksomheden og næsten fire år som administrerende direktør er tiden kommet til at åbne nye døre, både for KMD og mig selv," skriver Per Johansson på LinkedIn.
Thomas Jul har tidligere været direktør hos Nets og senest leder hos betalingsudbyderen Inpay. Han er uddannet civilingeniør i softwareudvikling fra Aalborg Universitet i 1993.
KMD blev stiftet i 1971 og er en af Danmarks største it-virksomheder. Virksomheden er hovedleverandør af digitale løsninger til både offentlige og private virksomheder.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt






































