Køb abonnement
Annonce

Tidligere ukrainsk forsvarsminister: “Ukraines anti-korruptionssystem er det mest udviklede i Europa”

Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
11. november 2025 kl. 14.57

Ukraines tidligere forsvarsminister Oleksii Reznikov udfordrede ved et debatarrangement i København tirsdag i sidste uge den udbredte opfattelse af Ukraine som et land præget af korruption.

Samtidig opfordrede han europæiske lande til at investere i Ukraine – ikke kun af solidaritet, men af hensyn til deres egen sikkerhed.

Reznikov indledte med at fremhæve den ukrainske anti-korruptionsindsats som en af landets styrker.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026