Tørnæs: Jeg er stadig glad for gymnasiereformen

Jeg er stadigvæk glad for gymnasiereformen, og jeg mener, at det var rigtigt på det tidspunkt at lave en reform, hvor man fik sat fokus på de naturvidenskabelige fag.
Ulla Tørnæs (V)
Forhenværende undervisningsminister
Det kan godt være, at der er kommet for mange studieretninger på gymnasiet, og at alt for mange unge vælger gymnasievejen på bekostning af erhvervsuddannelserne.
Men gymnasiereformen fra 2004 var rigtig tænkt. Og trods de nuværende problemer var den ikke en fejltagelse, som Venstre-veteranen Claus Hjort Frederiksen eksempelvis har givet udtryk for.
Det fastslår venstrepolitikeren Ulla Tørnæs, der som undervisningsminister under VK-regeringen fik forhandlet reformen på plads.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset







































