Trods Trump: Partier holder fast i folkeafstemning om EU

EU, som det ser ud i dag, fremmer muligheden for, at EU får deres egen version af Trump til magten på et tidspunkt.
Rina Ronja Kari
Europa-parlamentariker for Folkebevægelsen mod EU
Der er stadig behov for, at danskerne tager stilling til, om vi fortsat skal være medlem af EU eller følge briterne ud.
Det mener Folkebevægelsen mod EU og Dansk Folkeparti trods heftig debat om EU’s fremtid, efter at USA i form af Donald Trump har fået en stærkt EU-kritisk præsident i spidsen.
”EU, som det ser ud i dag, fremmer muligheden for, at EU får deres egen version af Trump til magten på et tidspunkt. Beslutningerne i EU er taget så langt væk fra borgerne, at de føler, at de skal råbe og skrige for at blive hørt,” siger Rina Ronja Kari, der er medlem af Europa-Parlamentet for Folkebevægelsen mod EU, og fortsætter:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt
































