Troels Lund: Her giver planloven problemer

Regeringens præmis bygger på en falsk forestilling om, at intet kan lade sig gøre i kystnærhedszonen.
Michael L. Jess
Direktør DN, Natur og Plan
Med regeringens varslede liberalisering af planloven på trapperne, sætter erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) fingeren på, hvor den nuværende planlov skaber problemer.
Det handler først og fremmest om virksomheders mulighed for udvikling, lyder det fra ministeren. Han peger specifikt på, at planloven begrænser, hvor mange medarbejdere og kvadratmeter en virksomhed må have, før den skal flyttes til et industriområde.
”Hvis vi førhen havde haft den lovgivning, vi har i dag, var der aldrig blevet etableret en Danfoss og en Grundfoss,” siger Troels Lund Poulsen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan






































