Udenrigsstrategi præsenteres mandag og debatteres tirsdag

Med knap et halvt års forsinkelse er regeringen nu klar til at præsentere sin lovede værdibaserede udenrigspolitiske strategi. Statsminister Mette Frederiksen oplyser således søndag til Jyllands-Posten, at strategien vil blive præsenteret mandag.
Strategien vil basere sig på det, som regeringen selv har kaldt ”socialdemokratiske værdier”. Den forventes også at adressere Danmarks tilgang til EU og FN.
Spørgsmål fra publikum
Tirsdag afholder Altinget et offentligt debatarrangement om netop den udenrigspolitiske strategi.
Udenrigsminister Jeppe Kofod (S) vil ved arrangementet svare på spørgsmål fra Altingets chefredaktør Jakob Nielsen om indholdet af strategien. Herefter vil udenrigsordførerne Michael Aastrup Jensen (V), Martin Lidegaard (R) og Eva Flyvholm (EL) komme med deres kommentarer og reaktioner på strategien.
Bagefter er der mulighed for kommentarer og spørgsmål fra publikum.
Arrangementet finder sted i Altingets gård i Ny Kongensgade 10 i det indre København kl. 15-16 på tirsdag den 1. februar. Tilmeld dig her.
En aftale er en aftale
Ideen om en ny udenrigspolitisk strategi baseret på socialdemokratiske værdier blev lanceret af regeringen for knap halvandet år siden.
”Den skal hvile på værdier som ret og pligt, lighed, frihed og forpligtende fællesskaber. Målet er at sikre en tryg ramme om Danmark og en verden, hvor en aftale er en aftale, hvor man tager ansvar, og hvor vi skaber og deler værdi sammen,” skrev Jeppe Kofod i et debatindlæg i Altinget i september 2020.
Taleban gav travlhed
Strategien skulle oprindeligt have været fremlagt i midten af august sidste år.
Få dage før den planlagte offentliggørelse af strategien erobrede Taliban imidlertid Afghanistans hovedstad Kabul. Det gav Udenrigsministeriet travlt med at evakuere blandt andre danskere og lokale afghanere, der havde arbejdet for Danmark, ud af Kabul.
Derfor blev offentliggørelsen af den udenrigspolitiske strategi udsat.
Omtalte personer

Jeppe Kofod
Senior Partner i rådgivningsfirmaet Tally, Selvstændig rådgiver i Kofod Global, bestyrelsesformand, NPC Ukrenergo, fhv. udenrigsminister, MF og MEP (S)

Mette Frederiksen
Statsminister, MF, partiformand (S)

Michael Aastrup Jensen
Ambassadør, Europarådet, fhv. MF (V), fhv. formand, Det Udenrigspolitiske Nævn
Indsigt
Karl Kjær Bang40 årI dag
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly















































