Om  
Ulrik Kampmann
Thorkild Olesen

Ulrik Kampmann bliver ny direktør i Dansk Blindesamfund

Dansk Blindesamfund har ansat Ulrik Kampmann som direktør per 15. august 2019.

Julie Rind Rasmussen

Ulrik Kampmann starter 15 august som ny direktør i Dansk Blindesamfund.

Det skriver Dansk Blindesamfund i en pressemeddelelse.

Han kommer fra en stilling som sekretariatschef for Det Centrale Handicapråd og Frivilligrådet.

"Jeg glæder mig utrolig meget til at blive en del af Dansk Blindesamfund. Jeg ser et stort potentiale i, at foreningen kan opnå endnu bedre resultater til gavn for blinde og stærkt svagsynede medborgere. Det potentiale glæder jeg mig til at være med til at indfri, sammen med alle de gode folk i foreningen," udtaler Ulrik Kampmann om sit nye job.

"Vi er utroligt glade for at få en kapacitet som Ulrik Kampmann som direktør for Dansk Blindesamfund. Ulrik har stor erfaring med udviklingsarbejdet, og Dansk Blindesamfund er i stor udvikling og behøver den erfaring. Ulrik har også et stort netværk inden for embedsværket, politikere og i handicapbevægelsen bredt set. Vi tror, at alle disse ting vil hjælpe Dansk Blindesamfund fremad i årene der kommer," udtaler Thorkild Olesen om den fremtidige direktør.

Ulrik Kampmann får ansvaret for ledelsen af foreningens samlede administration, herunder ansatte i hele landet, og for samarbejdet med foreningens politiske ledelse, kredse og politiske udvalg, og derudover vil han samtidig skulle støtte den politiske interessevaretagelse på nationalt og internationalt plan.

Politik har aldrig været vigtigere

Få GRATIS nyheder fra Danmarks største politiske redaktion

Omtalte personer

Ulrik Kampmann

Sekretariatschef, Dansk Folkeoplysnings Samråd
cand.scient. (RUC 2001)

Thorkild Olesen

Formand, Danske Handicaporganisationer, næstformand, Det Centrale Handicapråd
cand.mag. i historie og religionsvidenskab (Aarhus Uni. 2005)

0:000:00