Under et år til valg: Thyra Frank har stadig ingen kreds

Som den eneste på Liberal Alliances ministerhold har ældreminister Thyra Frank endnu ikke en folketingskreds.
Kandidatlisterne begynder så småt at tage form rundtomkring i landet, nu hvor der er under et år til, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) senest skal trykke på valgknappen.
Men indtil videre er Thyra Frank ikke til at finde på nogen af kandidatoversigterne, efter at hun forlod Nordjyllands Storkreds i november 2016. Hun havde været spidskandidat i kredsen i 2015 uden at opnå valg, og hun begrundede sit farvel med, at hun ville lede efter en opstillingskreds tættere på sit hjem på Frederiksberg.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt
































