Carl HolstVenstre-medlem melder sig ud i protest mod Carl Holst
Venstre er blevet et medlem fattigere, efter Bjarne Steiner har meldt sig ud af partiet i protest over genopstillingen af Carl Holst (V) som folketingskandidat.
Det skriver TV Syd.
”Carl Holst har mistet folkets tillid. Politiet har frafaldet alle sigtelser mod ham, men jeg har talt med mange, som giver udtryk for, at hans troværdighed er i bund. Derfor forstår jeg ikke, at kredsbestyrelsen vælger at genopstille ham,” udtaler Bjarne Steiner.
Carl Holst, der for en måned siden blev renset i en sag om, at en kommunikationsmedarbejder i Region Syddanmark på ulovlig vis skulle have hjulpet med Carl Holsts valgkamp til Folketinget i 2015, er netop blevet genopstillet som folketingskandidat i Esbjerg Omegnskredsen. Valget af ham var dog ikke uden protester. Hele 12 ud af 37 valgte at stemme blankt for at vise deres modstand.
Det er blandt andet Bjarne Steiners frygt, at valget af Carl Holst vil få konsekvenser til kommunalvalget i november. Han frygter, at Venstre vil miste borgmesterposten, selvom Holst ikke opstiller til valget.
Indsigt
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang

















































