Køb abonnement
Annonce

Venstre vil indføre permanent grænsekontrol

Siden 4. januar 2016 har Danmark haft midlertidig grænsekontrol. Nu vil Venstre gøre den permanent.
Siden 4. januar 2016 har Danmark haft midlertidig grænsekontrol. Nu vil Venstre gøre den permanent.Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
20. maj 2019 kl. 13.05

Venstre vil indføre permanent kontrol ved den danske grænse.

Sådan lød det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), da han mandag, flankeret af integrationsminister Inger Støjberg (V) og EP-kandidat Morten Løkkegaard (V), præsenterede et nyt udspil på et pressemøde ved grænsen til Tyskland i Kruså.

”Vi er nødt til at se i øjnene, at grænsekontrollen er kommet for at blive. Vi skal erkende, at vi er nødt til at have mere politisk ejendomsret ved grænsen,” siger Lars Løkke Rasmussen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026