Eyvind Vesselbo
(Foto: ft.dk)

Vesselbo stopper i politik

8. oktober 2013 kl. 12:13
AFSKED: MF Eyvind Vesselbo (V) har valgt ikke at genopstille ved folketingsvalget næste gang. Han kandiderer heller ikke i Gentofte ved kommunalvalget 19. november.
| Flere
Venstres socialordfører, Eyvind Vesselbo, stopper i politik.

Det skriver DR.

Efter næste valg vil han i stedet sammen med Lisbeth Zornig Andersen bruge sin tid på at hjælpe hjemløse, udsatte børn og psykisk syge. Desuden vil han fortsætte med at forske i udlændingepolitik.

Eyvind Vesselbo er magister i kultursociologi og har haft eget konsulentfirma. Mellem 1980 og 2000 var han specialkonsulent ved Danmarks Statistik. Fra 2000 til 2001 var han medlem af Gentoftes kommunalbestyrelse for Venstre. Han blev igen medlem i 2010.

I 2001 blev han medlem af Folketinget. Han har tidligere været miljøpolitisk ordfører og blev i 2011 socialordfører.

 

Dokumentaion CV: Eyvind Vesselbo
Født 3. oktober 1946 i København.

Medlemsperiode
Folketingsmedlem for Venstre i Københavns Omegns Storkreds fra 15. september 2011.
Folketingsmedlem for Venstre i Østjyllands Storkreds fra 13. november 2007 til 15. september 2011.
Folketingsmedlem for Venstre i Århus Amtskreds fra 20. november 2001 til 13. november 2007.
Kandidat for Venstre i Gentoftekredsen fra 2008.
Kandidat for Venstre i Århus Sydkredsen fra 2001 til 2008.
Kandidat for Venstre i Valbykredsen fra 1997 til 2000.

Parlamentarisk karriere
Socialordfører. Medlem af Socialudvalget, Kulturudvalget, Miljøudvalget, Sundheds- og Forebyggelsesudvalget og Klima- Energi- og Bygningsudvalget.

Uddannelse og erhverv
Magister i kultursociologi, Københavns Universitet, 1978.
Student, Akademisk Studenterkursus, 1966.

Sokrates Consult, eget konsulentfirma, fra 1992 til 2001.
Specialkonsulent, Danmarks Statistik, fra 1980 til 2000.
Danmarks Biblioteksskole, fra 1978 til 1980.
Kultursociologisk Institut, Københavns Universitet, fra 1978 til 1980.

Tillidshverv
Medlem af Skatteankenævnet i Gentofte Kommune 1998-2001. Medlem af Gentofte Kommunalbestyrelse 2000-2001 og igen fra 2010, 1. viceborgmester fra 2010, formand for kultur- og fritidsudvalget fra 2010.

Publikationer
Har skrevet »I går, i dag, i overmorgen - Indvandrerrapport«, I, II, III, Ishøj Kommune, 1990, 1996 og 2000, »Fremmedsprogede elever i folkeskolen«, Undervisningsministeriet, 1992, og »Mister du håbet - mister du alt« sammen med Jørgen Winther og Tom Matz, 2001.

Kilde: Folketinget

MODTAG ET DAGLIGT NYHEDSBREV FRA ALTINGET.DK