Jesper Gregers LinaaVicedirektør i De Økonomiske Råds sekretariat skifter til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Jesper Gregers Linaa skal ikke længere være vicedirektør i De Økonomiske Råds sekretariat, men derimod i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
Det oplyser styrelsen i en pressemeddelelse.
Jesper Gregers Linaa indtræder i direktionen 1. november 2022. Her skal han arbejde i et tværfagligt felt mellem økonomi og jura, da han særligt kommer til at beskæftige sig med konkurrence- og forbrugeranalyser samt have fokus på forbruger- og udbudsområdet.
De seneste 12 år har Jesper Gregers Linaa, ved siden af sin fuldtidsstilling, været ekstern lektor på Københavns Universitet, hvor han har undervist i introducerende makroøkonomi.
Han har en kandidat i økonomi og har haft stillinger i Danske Bank og i det daværende økonomi- og erhvervsministerium inden han skiftede til De Økonomiske Råds sekretariat.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden











































