Waterfronts hestekur lander lille plus
Efter et hæsligt 2012 lykkedes det Waterfront Communication at komme ud af sit netop offentliggjorte 2013-regnskab med et lille plus - men det sker kun efter en skrap hestekur, der har barberet det meste af personaleomkostningerne væk.
Selskabet i Hellerup ejes og ledes af cand.jur. Lars Poulsen, der er tidligere konservativt medlem af Europa-Parlamentet og formand for KU.
Public affairs- og kommunikationsbureauet har været midtpunkt i en betydelig offentlig omtale af, hvordan DSB betalte for at holde en kritisk journalist beskæftiget hos Lars Poulsen med andre emner end netop DSB. Sagen førte til, at Waterfront i dele af offentligheden blev anklaget for uetiske forretningsmetoder.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































