Zelenskyj lander i Danmark, mens det danske formandskab øger pres for at åbne EU's dør for Ukraine

AARHUS: Mens den danske regering og hele EU-Kommissionen samles på Aarhus Universitet for at markere åbningen af det danske EU-formandskab, sender danskerne en klar advarsel til Ungarns modstræbende leder om ikke at smække døren i for Ukraine.
”Udvidelsen handler om sikkerhed. Vi er nødt til at gå videre med udvidelsen for at sørge for sikkerhed og stabilitet i Europa,” sagde europaminister Marie Bjerre (V) under et møde med den internationale presse torsdag formiddag.
Hendes udtalelser faldt kort før, at Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, landede i Danmark på et besøg, der har været holdt hemmeligt indtil sidste øjeblik. Lederen af det krigshærgede land forventes at skulle møde statsminister Mette Frederiksen (S) og EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, i Aarhus.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

































