Zornig: Hvorfor høvler vi så mange unge igennem gymnasiet?

Der er en del af de nuværende gymnasieelever, som ikke egner sig til det, og som ikke skal have en videregående uddannelse bagefter. De gør det, fordi kammeraterne fra folkeskolen gør det, og de får bare så mange nederlag af det.
Lisbeth Zornig
Stifter og partner i Huset Zornig
De unge skal kun tage en gymnasial ungdomsuddannelse, hvis de har planer om at læse en vidergående uddannelse.
Derfor giver det ingen mening, at 73 procent af de unge vælger en gymnasial ungdomsuddannelse efter grundskolen.
Det mener Lisbeth Zornig, stifter og partner i Huset Zornig, som arbejder for at skabe bedre vilkår for socialt udsatte.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne








































