Søs Marie Serup Laybourn
Carsten GrønningEfter flere dages tumult: Folkemødet får nyt næstformandskab

Folkemødets bestyrelse har konstitueret sig på ny efter generalforsamling sidste uge.
Medlemmerne har valgt at udvide formandskabet, så der nu er to næstformænd i stedet for én.
Det fortæller formand Vibe Klarup til Altinget.
Den ene næstformand bliver Søs Marie Seerup, som har siddet i bestyrelsen siden 2021, mens den anden bliver det nyoptagede bestyrelsesmedlem Carsten Grønning.
"Der har været turbulens omkring Folkemødet i den seneste tid. Det er der ikke nogen grund til at gå og putte med. Derfor brugte vi også lang tid på at få det hele talt grundigt igennem med Folkemødets øverste myndighed - generalforsamlingen," skriver Søs Marie Serup på Linkedin.
Den nu tidligere næstformand Olav Hesseldahl gik i sidste uge "med til at ofre" sit mandat, som han formulerede det, for at undgå et kampvalg, der ifølge ham ville skabe yderligere splid.
Det skete på baggrund af en hektisk uge i foreningen, hvor en række medarbejdere i et klagebrev, som Politiken kom i besiddelse af, rettede en massiv kritik af Folkemødets direktør, Peter Christiansen.
Få dage senere meddelte Peter Christiansen ifølge Altingets oplysninger så sine medarbejdere, at han "satte sig selv på pause" i nogle dage.
Siden Peter Christensen tiltrådte som direktør 1. februar sidste år har flere ansatte og bestyrelsesmedlemmer forladt organisationen. Senest har Folkemødets program- og presseansvarlige, Louise Bjerregaard, opsagt sin stilling med øjeblikkelig varsel.
"Tag ikke fejl, vi er på vej mod et rigtigt godt folkemøde i 2024 - og på sigt også et mere robust folkemøde. Vi ville alle sammen helst have set det ske uden gnidninger. Sådan gik det ikke, men det her markerer forhåbentligt et vendepunkt," skriver Søs Marie Serup.
Omtalte personer
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne




















