Her er årets mest læste digital-debat

Et begivenhedsrigt debatår på Altinget: digital er ved at nå sin ende.
Det blev et år, hvor særligt dataetik var på alles læber. Både på grund af EU’s persondataforordning (GDPR), der endelig trådte i kraft efter seks år i lovmøllen. Og på grund af Facebook-skandalen, hvor konsulentvirksomheden Cambridge Analytica udnyttede 50 millioner Facebook-brugeres data.
Debatredaktionen har fundet regnearkene frem og set på, hvilke debatindlæg der blev de mest læste i 2018. Læs eller genlæs dem herunder.
1. Astrid Haug: Her er 5 bud på, hvad der kommer efter Facebook
Bragt 20. juni
Virksomheder må spørge sig selv, om det stadig er indsatsen værd at være på Facebook? Det er muligt at arbejde med virksomhedens sociale medier og digitale tilstedeværelse uden nødvendigvis at satse på Facebook, skrev Astrid Haug i årets mest læste debatindlæg.
Læs indlægget her.
2. Iværksætter advarer: Fokus på kunstig intelligens kan hæmme digital udvikling
Bragt 15. august
Hvis vi skal digitalisere en så fundamental del af vores samfund som den juridiske sektor, bliver vi nødt til at have en konservativ tilgang, mener direktøren i dansk legal tech-virksomhed. Ellers kan det komme til at spænde ben for den digitale udvikling.
Læs indlægget her.
3. Juraprofessor: Giv mig dine målerdata, og jeg skal fortælle dig, hvem du er
Bragt 19. juni
Big data indsamlet fra el-, vand- og gasmålere kan bruges til meget godt, men kan også bruges til at indsamle viden om borgerens personlige liv og livsstil. Viden, som ikke bare er magt, men også penge værd, skrev professor Bent Ole Gram Mortensen.
Læs indlægget her.
4. Sundhedsstyrelsen: Usikkert om skærmtid skader – men vi holder øje
Bragt 29. august
Der mangler solide beviser for, hvad for meget skærmtid har af betydning i hverdagslivet – både for voksne og børn. Sundhedsstyrelsen er dog i dialog med WHO om problemstillingen, skrev Lotte Bælum, specialkonsulent i Sundhedsstyrelsen.
Læs indlægget her.
5. IT-ekspert til danskerne: I skal ikke have tillid til statens omgang med persondata
Bragt 11. januar
Offentlige myndigheder sjusker med danskernes personfølsomme data, og det er ufatteligt, at borgerne finder sig i det, skriver John Foley. Det er derfor positivt, at Alternativet tager emnet op, så befolkningen kan forholde sig til problemet.
Læs indlægget her.
Deltag i debatten!
Glædelig jul og godt nytår fra debatredaktionen på Altinget, og tak for et godt 2018 med gang i debatten på Altinget: digital.
Vi håber, at valgåret 2019 vil byde på endnu mere god og saglig debat. Du er velkommen til at bidrage ved at sende dit indlæg til debat@altinget.dk
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet




















