
10. oktober 2025 kl. 08.08
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Der er et demokratisk underskud ude i kommunerne. Vi kan lige så godt se det i øjnene nu. For efter kommunalvalget vil det bare lyde som en dårlig undskyldning for et dårligt resultat. Eller endnu værre: for en ringe valgdeltagelse.
Sagen er, at vælgerne har svært ved at komme i dialog med de lokale kandidater.
Der er ingen steder at gå hen, når det drejer sig om at anlægge en bedre legeplads til de kære små.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt
Susanne Olsen70 årI dag
Landsformand, Dansk Handicap Forbund
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Lars Berg Andersen56 årI dag
Byrådsmedlem (LA), Frederiksberg Kommune, selvstændig skatterådgiver, medlem af hovedbestyrelsen (LA)

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling































