Anders Vistisen
Majbritt BirkholmAnders Vistisen er valgt til Folketinget: Ny DF'er på vej til Bruxelles

Der vil være et nyt ansigt at finde i Bruxelles efter tirsdagens folketingsvalg.
Dansk Folkepartis medlem af Europa-Parlamentet, Anders Vistisen, har nemlig opnået valg til Folketinget, skriver TV 2.
Det betyder, at hans suppleant Majbritt Birkholm nu skal vende næsen og tilværelsen mod den belgiske hovedstad.
Majbritt Birkholm er næstformand for Dansk Folkeparti. Hun har siden december 2025 været byrådsmedlem i Holstebro Kommune samt medlem af Region Midtjylland.
Det kommende parlamentsmedlem er uddannet politibetjent, og hun har siden 2006 været efterforsker hos National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).
Selvom Majbritt Birkholm ikke har siddet i Folketinget, har hun siden september 2024 også været Dansk Folkepartis veteranordfører samt ligestillingsordfører.
"Hvis vi skal nå at køre en ny profil ind som kandidat til det kommende EU-valg, så synes vi, det er en god idé, at vedkommende kan komme ned og snuse lidt til det og få erfaring fra Europa-Parlamentet," sagde Anders Vistisen til Altinget i forbindelse med hans kandidatur til Folketinget.













































