
Diplomaten Jens Christensen er død efter kort tids sygdom, 99 år gammel.
Det oplyser familien.
Han var igennem flere årtier en af de mest centrale og mest indflydelsesrige danske embedsmænd.
Han fungerede som højrehånd for statsminister Jens Otto Krag og var en af hovedkræfterne bag den danske indtræden i det daværende EF i 1972.
Men det meste af hans karriere optrådte han i kulissen som en meget stærk fortaler og forkæmper for både det nordiske og det europæiske samarbejde.
Jens Christensen var født i København og blev cand. polit. i 1945. Herefter blev han ansat i udenrigsministeriet hvor hans første udstationering blev Paris. Efter en stribe forskellige poster blev han ambassadør i London 1977-81 og ambassadør i Wien 1984-89. Han sluttede ambassadørkarrieren med at vende tilbage til Paris som ambassadør og leder af Danmarks faste delegation ved OECD 1989-91.
Han var gift to gange.
Jens Christensen bisættes onsdag i Taarbæk, men grundet covid-19 vil der ikke være adgang for offentligheden.
Indsigt
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump
- Biskop stempler ind i debat om danskhed: "Det risikerer at løbe løbsk"












































