Jeppe Søe
Lars Løkke RasmussenKendt mediemand er aktiv i Lars Løkkes netværk
Jeppe Søe - kommunikationsdirektør, medierådgiver og klummeskribent ved Ekstra Bladet og Ræson - har sluttet sig til kredsen af støtter omkring tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen og dennes nye politiske netværk.
I et opslag på Facebook fortæller Søe, at han siden 1. januar - samme dag som Løkke forlod Venstre - har brugt "store dele" af sin "vågne tid med Løkke."
Løkkes netværk kom officielt til verden den 8. januar, blot syv dage efter han havde meldt sig ud af Venstre efter 40 års medlemskab.
I sit opslag opfordrer Søe alle, der er enige med netværkets politiske fundament, til at melde sig under Løkkes faner.
Hyldest til grundloven
Jeppe Søe gjorde sig i november sidste år bemærket som talsmand for foreningen 'Oprør fra landet,' som arrangerede demonstrationer af store traktorkorteger. Det skete i protest mod S-regeringens rolle i mink-skandalen.
Til TV2 Lorry forklarede han imidlertid, at der efter hans mening mere var tale om en "hyldest til grundloven" end om en egentlig demonstration imod regeringens angivelige grundlovsbrud.
Siden stiftelsen 8. januar er Lars Løkkes netværk blevet udvidet med en forening, og da man i slutningen af februar rundede 14.500 medlemmer, fortalte Løkke, at der nu skulle ansættes en sekretariatschef for at professionalisere netværket.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan









































