Mogens JensenMogens Jensen får ny international post

Tidligere minister, senest for fødevarer, fiskeri og ligestilling og nordisk samarbejde, Mogens Jensen (S) har fået en ny international post, skriver han på LinkedIn.
Mogens Jensen skal være næstformand for Europarådets parlamentariske forsamling i Strasbourg. Han har siden 2023 fungeret som formand for den danske delegation til Europarådet.
Den parlamentariske forsamling udgøres af folk, der sidder i medlemslandenes respektive parlamenter, og Jensen oplyser i sit opslag, at han er meget glad for at være blevet valgt som næstformand.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- To ud af tre danskere vil gøre det sværere at blive valgt til Folketinget










































