Om
Lisette Vind Ebbesen
Flemming Besenbacher
Lisette Vind Ebbesen
Flemming BesenbacherNy Carlsbergfondets bestyrelse i historisk udvidelse
26. februar 2021 kl. 06.29
Ny Carlsbergfondet udvider for første gang nogensinde rundt om bestyrelsesbordet.
Udvidelsen fra tre til fem medlemmer af fondets bestyrelse sker som led i en fornyelse af Carl Jacobsens gamle fond for at imødekomme en mere mangfoldig og dynamisk dansk kunstscene.
"I en tid præget af nye muligheder og udfordringer er det vigtigt at sikre en høj og bred faglighed i Ny Carlsbergfondets arbejde, og det er derfor en stor glæde at forstærke Ny Carlsbergfondets bestyrelse med to meget kompetente kandidater," siger Flemming Besenbacher, formand for Carlsbergfondet, der udpeger bestyrelsesmedlemmerne, i en pressemeddelelse.
NCF uddeler omkring 200 mio. kr. årligt til dansk kunst.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
















































