Medieanalytikeren, forfatteren og bogaktuelle Camilla Mehlsen, er næst i rækken af fellows ved journalistuddannelserne på Syddansk Universitet (SDU).
Det oplyser hun på Linkedin.
Som ny fellow skal hun undersøge nyhedsinfluencere og personlighedsbåren journalistik.
Det sker ud fra en nysgerrighed i, hvordan man kan arbejde mere strategisk og praktisk med den personlighedsbårne journalistik med henblik på at få bedre fat i brugerne og samtidig sikre den bedst mulige journalistiske kvalitet.
Camilla Mehlsen har specialiseret sig i at forstå, hvordan unge påvirkes af digital teknologi og sociale medier, og hun har skrevet en stribe bøger om emnet – den nyeste udkom den 23. januar med titlen ’Opmærksomhedstyveriet’.
Mehlsen har tidligere arbejdet som digital medieekspert hos Børns Vilkår, ligesom hun er ejer og stifter af research- og konsulentbureauet Mehlsen Media.
Hun har desuden været medlem af Djøf TechDK Kommission.
Med Fyens Stiftstidende Fellowship følger en halv million kroner og et halvt års ophold på SDU.
Ordningen er finansieret af den Fynske Bladfond – ejeren af blandt andet Fyens.dk. Formålet med at have fellows er at bidrage til at udvikle dansk journalistik til det bedre.
Camilla Mehlsen tiltræder stillingen til august og er den 19. fellow.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne

















































