Jannie Bech Grøne Kristoffersen
Sigge Winther NielsenTænketanken Invi finder cheføkonom i Børne- og Undervisningsministeriet

Jannie H. G. Kristoffersen bliver cheføkonom i den nyindstiftede tænketank for vilde problemer, INVI.
Det oplyser INVI i en pressemeddelelse.
Kristoffersen skal i stillingen som cheføkonom stå i spidsen for at udvikle nye værktøjer og formulere nye visioner til samfundets vilde problemer.
"Jeg har altid været drevet af at udvikle kreative løsninger og nye måder at undersøge problemer på. Det har jeg indtil nu gjort på ét område ad gangen og indefra. Nu vil jeg gerne folde min viden og kreativitet ud ved at bidrage til nye løsninger på samfundets vilde problemer udefra," udtaler Jannie H. G. Kristoffersen.
Kristoffersen er i dag kontorchef i Børne- og Undervisningsministeriet og har tidligere været ansat i Uddannelses- og Forskningsministeriet og Finansministeriet. Hun har en forskerbaggrund som ph.d. i økonomi.
Omtalte personer
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter


















































