Sigrid Friis
Anne Sophie Callesen
Morten Helveg PetersenTidligere formand for Radikal Ungdom stiller op som EP-spidskandidat

Sigrid Friis stiller op som spidskandidat for Radikale til Europa-Parlamentsvalget i sommeren 2024.
Det skriver hun i en pressemeddelelse.
Meldingen kommer i forlængelse af Morten Helveg Petersens exit, der efterlader Radikale uden spidskandidat til næste Europa-Parlamentsvalg.
Ved seneste valg i 2019 blev Morten Helveg og Karen Melchior valgt ind i Europa-Parlamentet for Radikale, men i 2022 forlod Karen Melchior partiet som konsekvens af kritik af arbejdsmiljøet under hende.
Der skal derfor helt nye kandidater på banen til valget næste sommer. Udover Sigrid Friis har også Anne Sophie Callesen, der er tidligere EU-ordfører for Radikale, meldt sit kandidatur til rollen som spidskandidat.
Sigrid Friis var formand for Radikal Ungdom i 2017-2019 og er i dag ansat som politisk konsulent i Dansk Fjernvarme. I 2018 modtog hun ”Women of Europe”-award fra European Movement International for sit europæiske engagement
Det bliver besluttet, hvem der skal være partiets nye spidskandidat i EU på partiets landsmøde 16.-17. september.
Omtalte personer
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier







































