Verdens Skove forfremmer to medarbejdere til generalsekretærer

Nanna Jochumsen og Jakob Kronik skal sammen løfte rollen som generalsekretær i Verdens Skove. Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
Det delte lederskab, der sker som led i en organisations ændring, skal sikre, at Verdens Skove kan udnytte sine ressourcer bedre i Danmark, men samtidig bevare sit fokus på det internationale arbejde i Latinamerika og Østafrika.
Både Nanna Jochumsen og Jakob Kronik kommer fra stillinger i internt i Verdens Skove, hvor de indtil nu har varetaget rollerne som henholdsvis chef for kommunikations- og fundraisingafdelingen og chef for den internationale afdeling.
Nanna Jochumsens nye titel er co-generalsekretær & engagementschef, og Jakob Kroniks nye titel er co-generalsekretær & global chef.
"Vi har taget store skridt som professionel organisation de seneste år, og den udvikling skal vi fortsat styrke. Jakob og Nanna har kompetencerne til at løfte Verdens Skove til et niveau,” siger bestyrelsesforperson for Verdens Skove, Anders Morten Christoffersen.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Uenighederne stod i kø, da Troels Lund Poulsen sluttede sig til de blå partiledere
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"












































