Opsamling: Sådan vil politikere, aktører og eksperter indrette fremtidens fleksjobsystem

25. juni 2021 kl. 02.00
Fleksjobordningen er en unik dansk opfindelse, som rummer et stort potentiale for at sikre udsatte og borgere med nedsat arbejdsevne en tilknytning til arbejdsmarkedet.
Sådan lyder det grundlæggende budskab fra flere politikere, aktører og eksperter, som de seneste fire uger har givet deres bud på, hvordan fremtidens fleksjobsystem bør strikkes sammen.
Men der gror tidsler i systemet, og dem skal beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S) efter sommerferien forsøge at luge ud i sammen med forligskredsen bag 2013-reformen. Serviceeftersynet er næste led i S-regeringens kritiske gennemgang af Thorning-regeringens arbejdsudbudsreformer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret


























