15. december: Henrik Dahl

Han er uddannet sociolog og har tidligere blandt andet været livsstilsforsker, forfatter og samfundsdebattør. Han har skrevet en række bøger - både indenfor det sociologiske felt og en række politiske debatbøger.
Henrik Dahl er blandt andet uddannelses- og forskningsordfører og ordfører for afbureaukratisering for Liberal Alliance.Foto: Thomas Lekfeldt/Scanpix
Hvorfor gik du ind i politik?
Jeg havde nogle meget dygtige samfundsfagslærere i min skoletid, og en af dem skaffede mig i 9. klasse erhvervspraktik i Folketinget. De opmuntrede meget til, at man skulle interessere sig for politik. Jeg er på en måde opdraget til, at det bør man, det er en slags borgerligt ombud. Det kan ikke nytte noget, at man bare snakker om politik, man må også gøre noget.
Hvilken politiker har været en inspiration for dig?
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
































