Amerikansk general: USA ønsker adgang til tre nye områder i Grønland

Det amerikanske forsvar har udpeget tre steder, hvor det gerne vil installere sig i Grønland for at forbedre sit forsvar af den vestlige halvkugle.
Det siger lederen af Northcom, USA's nordlige kommando, general Gregory Guillot, i en meget lidt omtalt høring i Senatet torsdag.
"Vi har tre områder, hvor vi gerne vil forhandle om Danmark og Grønland for at se, om vi kan udvide vores forsvarsområder – ud over Pituffik, hvor vi er nu – ind på disse tre områder, for at forbedre forsvaret af hjemlandet," siger Gregory Guillot.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer














































