Arbejdsgivere og handicaporganisation indgår “unikt” samarbejde for at få flere personer med handicap i job

Kombinationen af den laveste ledighed siden op til finanskrisen og et arbejdsmarked, der skriger på arbejdskraft, skal udnyttes til at få flere personer med handicap i arbejde.
Derfor er Dansk Arbejdsgiverforening (DA) og Danske Handicaporganisationer (DH) nu gået sammen om et udspil med i alt otte tiltag, som ifølge sidstnævnte organisation er “unikt”.
Tiltagene skal fjerne bøvl, bureaukrati og de fordomme, der lige nu spænder ben for drømmen om at bringe ledigheden for personer med handicap ned på niveau med resten af befolkningen, forklarer formand for DH, Thorkild Olesen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Nogle af landets største svineproducenter slipper udenom EU-kontrol med dyrevelfærd








































