Køb abonnement
Annonce
Om  
Erlend Høyersten
Carsten Fode

Aros-direktør fratræder efter undersøgelse af arbejdsmiljø og krænkelser

Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
29. juni 2021 kl. 16.44

Direktør Erlend Høyersten har i dag valgt at fratræde sin stilling på baggrund af en undersøgelse af arbejdsmiljøet, oplyser formanden for Aros, Carsten Fode.

"Jeg er ked af den konkrete sag, men glad for, at han har taget konsekvensen af det," siger han.

Formanden oplyser, at konsulentfirmaet Crecea i sin undersøgelse konkluderer, at der har været organisations- og ledelsesmæssige problemer, og at der er forekommet krænkelser.

I en pressemeddelelse fra museet i Aarhus hedder det således, at "Crecea-undersøgelsen konkluderer, at en del af de interviewede oplever udfordringer med ledelses- og organisationskulturen på Aros, og at der desuden er forekommet krænkende handlinger."

Den hidtidige overinspektør Lise Pennington er konstitueret leder i dag, og bestyrelsen iværksætter straks rekruttering af en ny direktør, oplyser Carsten Fode.
 
Erlend Høyersten står til rådighed for museet, såfremt det bliver nødvendigt, siger formanden.

Da mediet JP Aarhus i april lavede en rundspørge blandt otte af byens største kulturinstitutioner, skilte Aros sig ud med fem henvendelser fra medarbejdere om sexisme, sexchikane eller seksuelle krænkelser siden den 1. januar 2016.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026