Køb abonnement
Annonce

De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave

Altinget er dykket ned i, hvad der står på lønsedlerne hos de øverste embedsfolk i staten. De ti bedst betalte embedsfolk tjente i 2024 mellem 3.264.127 kroner og 2.470.402 kroner.
Altinget er dykket ned i, hvad der står på lønsedlerne hos de øverste embedsfolk i staten. De ti bedst betalte embedsfolk tjente i 2024 mellem 3.264.127 kroner og 2.470.402 kroner.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
15. maj 2026 kl. 05.00

Det er blevet vanskeligere at hyre de bedste ledere til topstillinger i ministerier og styrelser.

Sådan lyder det fra flere top-headhuntere, der bakkes op af en nyere analyse, som Rockwool Fonden udgav i februar.

Det skyldes blandt andet, at løngabet mellem sammenlignelige jobs i den private og den offentlige sektor er steget betydeligt i de seneste 20 år – især for de mest talentfulde medarbejdere.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026