
Flemming Besenbacher informerede torsdag Carlsbergs bestyrelse, at han ikke genopstiller som formand ved næste generalforsamling.
Det oplyser Carlsberg i en pressemeddelelse.
Flemming Besenbacher har været medlem af bestyrelsen siden 2005 og formand siden 2012. Han trækker sig i samme forbindelse fra Carlsbergfondets bestyrelse.
"Det har været en ære at være bestyrelsesformand i denne fantastiske virksomhed i ti år. Carlsberg har udviklet sig enormt meget, og jeg er meget imponeret over lederteamets resultater og alle de dedikerede mennesker på tværs af koncernen," udtaler Besenbacher.
Bestyrelsen er blevet enige om, at give sin støtte til nuværende næstformand Henrik Poulsen ved næste formandsvalg. Den tidligere topchef for Ørsted har været næstformand siden februar 2021.
"Jeg sætter pris på den tillid, som bestyrelsen har vist mig ved at foreslå mig til denne vigtige rolle i en virksomhed, som jeg beundrer meget for dets stærke formål og arv," lyder det i pressemeddelelsen fra Henrik Poulsen.
Næste generalforsamling finder sted i marts 2022.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt







































