Køb abonnement
Annonce

Enhedslisten er blevet mindre revolutionære – og vælgerne kan lide det

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
20. maj 2021 kl. 16.00

Det var nødvendigt for den gode stemning før Enhedslistens årsmøde i weekenden, og for selve regeringssamarbejdet mellem Socialdemokratiet og støttepartierne generelt, at regeringen gik på kompromis med at tage børnene i de syriske fangelejre hjem til Danmark.

Og den gode stemning på det kommende møde er bakket op af gode meningsmålinger fra Enhedslisten, der er blevet grundlagt på en mere kompromissøgende politisk stil frem for en revolutionær tilgang. For tiden ligger partiet generelt på cirka otte procent af stemmerne i målingerne – en fremgang i forhold til valgresultatet på 6,9 procent i 2019.

Det vurderer Altingets politiske analytiker, Esben Schjørring, der gæster Altinget Ajour og gør status på Enhedslistens form inden partiets årsmøde.

Læs også


Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026