Fremtiden for omstridt ukrudtsmiddel er fortsat usikker efter EU-afstemning

BRUXELLES: Heller ikke denne gang er det lykkedes EU’s medlemslande at blive enige om en forlængelse af det omstridte sprøjtemiddel glyphosat, der er aktivstoffet i ukrudtsmidlet Roundup.
Det står klart, efter det ved en afstemning blandt repræsentanter fra EU’s medlemslande torsdag ikke er lykkedes at samle et kvalificeret flertal for eller imod EU-Kommissionens forslag om at forlænge aktivstoffet glyphosats godkendelse med fem år, når den udløber 15. december i år.
Dermed udskydes beslutningen til senere på måneden, hvor den vil blive taget op i et ankeudvalg, der skal forsøge at løse striden, oplyser EU-Kommissionen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også



















































