Køb abonnement
Annonce

Kaare Dybvad sætter antal på den danske andel af kvoteflygtninge for 2023

"Vi skal som altid være opmærksomme på, at antallet har stor betydning for, om integrationen kan følge med. Derfor skal vi holde tungen lige i munden og prøve at finde den rette balance. Det mener jeg, at vi gør ved at fastholde antallet på 200 kvoteflygtninge," lyder det fra Kaare Dybvad Bek i en pressemeddelelse.<br>
"Vi skal som altid være opmærksomme på, at antallet har stor betydning for, om integrationen kan følge med. Derfor skal vi holde tungen lige i munden og prøve at finde den rette balance. Det mener jeg, at vi gør ved at fastholde antallet på 200 kvoteflygtninge," lyder det fra Kaare Dybvad Bek i en pressemeddelelse.
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
21. december 2023 kl. 07.05

Igen i år skal den danske andel af kvoteflygtninge ligge på 200. Det har udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) bestemt.

Det fremgår af en pressemeddelelses fra Udlændinge- og Integrationsministeriet. 

De kvoteflygtninge, som Danmark skal tage imod, vil komme fra flygtningelejre i Rwanda eller være eritreiske og afghanske flygtninge, der er flygtet til de omkringliggende lande.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026