Regeringen bruger konsulenthjælp til at få flere syrere til at rejse hjem

Man kan undre sig over, at ministeriet bruger eksterne konsulenter til opgaven, når Socialdemokratiet har turet så meget frem med, at staten skal bruge færre konsulenter
Rosa Lund (EL)
Udlændingeordfører
I 2019 valgte 100 syriske flygtninge og indvandrere – ifølge Dansk Flygtningehjælp – at gøre brug af repatrieringsordningen. For alle nationaliteter ligger tallet på 483. Ordningen blev senest opdateret sidste forår i forbindelse med det såkaldte paradigmeskifte, der blev støttet af den daværende VLAK-regering, Dansk Folkeparti og Socialdemokratiet.
Med de nye regler betaler staten for flybilletten samt næsten 140.000 kroner per voksen og 42.000 kroner per barn som hjælp til at etablere sig i hjemlandet. Til gengæld skal alle pengene betales tilbage til staten, hvis flygtningen fortryder repatrieringen og vender tilbage til Danmark.
Alt for få syrere i Danmark rejser frivilligt tilbage til deres hjemland.
Det mener udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye (S).
Derfor har han hyret eksterne konsulenter til at undersøge, hvad der kan få endnu flere af de tusindvis af syrere, der kom til Danmark i især 2015, til at gøre brug af den såkaldte repatrieringsordning.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt











































