Kulturministeren vil genstarte foreningslivet med sommerpakke, der kan række ind i efteråret

Det skal være lettere at drive forening i Danmark, mener kulturminister Joy Mogensen (S).
De bureaukratiske krav til foreningslivet er for omfattende, og det er kun blevet tydeligere under coronapandemien, som har medført nye udfordringer i form af medlemstab og færre frivillige.
Derfor vil kulturministeren hjælpe foreningslivet ad to veje. Først ved at lytte og indgå i dialog, hvilket sker på en konference i DGI-byen fredag. Dernæst gennem en økonomisk saltvandsindsprøjtning i form af en sommerpakke, der skal fungere som katalysator for genstarten.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Nina Lykke Kjeldsen41 årI dag
Underdirektør, Dansk Industri
Sverri Hammer61 årI dag
Partner, Mobilize Strategy Consulting, lektor i strategi, organisation og ledelse, DTU, lærebogsforfatter
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær










































